Basové bubny Dunun - Dundun


Dunun - Dundun je typ bubna, ktorý pochádza z Západnej Afriky, konkrétne od ľudu Yoruba z Nigérie. Je to valcový bubon s dvojitými koženými membránami na oboch koncoch, ktoré sú natiahnuté cez drevený korpus. Na bubon sa hrá s palicami a vydáva hlboký bassový rezonančný zvuk. Zobraziť celý popis

Dunun - Dundun je typ bubna, ktorý pochádza z Západnej Afriky, konkrétne od ľudu Yoruba z Nigérie. Je to valcový bubon s dvojitými koženými membránami na oboch koncoch, ktoré sú natiahnuté cez drevený korpus. Na bubon sa hrá s palicami a vydáva hlboký bassový rezonančný zvuk.

V tradičnej africkej hudbe sa na dundun často hrá v súboroch s inými perkusnými nástrojmi, ako sú djembe, tama (talking drum) a chekere. Dundun je tiež dôležitou súčasťou náboženských obradov a festivalov Yorubského ľudu.

Existuje niekoľko rôznych veľkostí dundun, každá s vlastným charakteristickým tónom a úlohou v súbore. Najväčší dundun sa nazýva dundunba alebo "materský bubon" a slúži ako základ rytmu. Stredne veľký bubon sa nazýva sangban a hrá viac melodickú úlohu. Najmenší bubon je kenkeni a poskytuje vysoké zvukové akcenty.

 Súprava dundunových bicích umožňuje bubeníkovi hrať mnoho rôznych rytmov a zahŕňa:

– bubon kenkeni, ktorý hrá na najvyšších výškach a vo všeobecnosti slúži ako metronóm v jednoduchých rytmoch.

– bubon sangban, ktorý hrá na strednej výške a je zvyčajne sólový bubon.

– bubon dununba, ktorý hrá na najnižšej výške a odpovedá sólistovi na djembe.

Každý dunun bubon z našej ponuky pochádza z tradičnej dielne skvelého malijského alebo ghanského remeselníka.