Shruti Box - Surpeti


Shruti Box ( Surpeti ) je Indický hudobný nástroj, ktorý bol vyvinutý z Harmónia - nástroja, ktorý sa rýchlo rozšíril v Indii, potom čo to tam priniesli francúzski misionári v 19 storočí. Surpeti sa v Indii tradične používa ako základný sprievod k vokálnej ľudovej alebo náboženskej hudbe. Zobraziť celý popis

Shruti Box ( Surpeti ) je Indický hudobný nástroj, ktorý bol vyvinutý z Harmónia - nástroja, ktorý sa rýchlo rozšíril v Indii, potom čo to tam priniesli francúzski misionári v 19 storočí.

Surpeti sa v Indii tradične používa ako základný sprievod k vokálnej ľudovej alebo náboženskej hudbe.

Shruti Box je výborný nástroj na vytvorenie podmazu (základu) pre inú hudbu. 

Nemá klávesy ako harmónium, takže Shruti Box je  dronový nástroj -  Drony nepretržite hrajú jednotlivé alebo viaceré tóny, ktoré si zapnete posunutím ovládačov tónov na prednej strane.

Myšlienka dronu je významnou súčasťou indickej hudby. Drony však poznáme aj v západnej hudbe, najmä v starodávnejších podobách. Niektoré západné nástroje ako gajdy alebo Hurdy - Gurdy majú dokonca zabudované drony.

Shruti box, tiež nazývaný surpeti, je dokonalým sprievodom pre modálnu hudbu, improvizáciu, prácu s hlasom, alikvotný spev, muzikoterapiu a všetky druhy indickej hudby. Poskytuje plný, podporný zvuk dronu a je robustný, mobilný a mimoriadne ľahko ovládateľný. Aby ste mohli začať, musíte najskôr odblokovať drevené západky mechu na oboch stranách. Potom otvoríte páčky pre tóny, ktoré chcete znieť. Nakoniec jemne pohnete otvoreným mechom na jednej strane - a tam sa rozloží váš dron!

Box Shruti nepotrebuje ladenie ani prepracovanú techniku hry. Je teda rovnako vhodný pre hudobných začiatočníkov aj pre profesionálnych hudobníkov, učiteľov, terapeutov a performerov. Vytvára príjemné prirodzené akustické pole zvuku pre akýkoľvek druh hudby a umožňuje pri hraní sa plne sústrediť na spievanie, rozprávanie, sledovanie alebo pohyb.

Box Shruti vytvára silný, prenášajúci zvuk dronu a je mimoriadne jednoduché na ňom hrať. Veľmi dobre sa hodí na sprevádzanie akéhokoľvek druhu indickej hudby, vokálnej hudby, modálnej improvizácie, alikvótneho spevu a tiež na sprevádzanie indických dychových nástrojov - najmä k bambusovej flauta bansuri. Zvuky a tóny sú podobné ako pri harmóniu alebo akordeóne: kovové jazýčky vitvárajú vibrácie pomocou stlačeného vzduchu, ktorý nimi prechádza. Pohyb vzduchu je sa riadi dvoma mechmi na oboch stranách shruti boxu. Jedna strana má 13 pák. Ich otvorením umožníte prúdenie vzduchu zvnútra a jazýček pod pákou vydáva tón.

Box Shruti obsahuje celú oktávu 13 chromatických polovičných nôt. Môžete si slobodne vybrať tón, ktorý Vám najlepšie vyhovuje. Pre krásne bohatý a plný zvuk je super pridať k tónike kvintu alebo nižšiu kvartu. Samozrejme sú možné aj iné kombinácie.

Výhody oproti harmóniu: je menší, ľahší, lacnejší, ľahšie sa prenáša a hlavne sa na ňom ľahšie sa hrá.

Ako hrať ?

Box Shruti sa dá hrať jednou rukou v sede, státí alebo aj pri chôdzi. Najprv musíte otvoriť bočné páčky, ktoré uzamknú celý nástroj. Potom otvoríte páčky pre požadované poznámky - táto strana by mala smerovať k vám. Teraz položte ruku na hornú časť nástroja a zatlačte stranu bez pák smerom k sebe. Hlasitosť je možné upraviť zmenou tempa a tlaku aplikovaného na mech. Keď uvoľníte tlak prstov, mech sa automaticky rozvinie a môžete znova stlačiť, aby ste získali nepretržitý zvuk. Ak prevlečiete ruku cez rukoväť na vrchu nástroja, môžete ho nosiť a hrať súčasne len jednou rukou. Prípadne môžete tiež prevliecť popruh cez rukoväť a zavesiť si ho na krk.

Tipy na hranie

Najlepšie je nechať box Shruti stáť na rovnej zemi alebo na akejkoľvek stabilnej podpere. Prípadne ho možno nosiť na rukoväti, aby sa pri hraní mohol voľne pohybovať. Hlasitosť a spojitosť zvuku závisí od rýchlosti a tlaku pohybu mechov. Za chvíľu to pocítite. Obzvlášť okrúhly a krásny dron sa vytvorí pridaním piateho alebo štvrtého nad zvolený základ (nazývaný aj „tonic“). Sú možné aj iné kombinácie nôt, podľa individuálnych preferencií - od priamych durových akordov až po disonantné zhluky. Ale pozor: Viac znejúcich tónov znamená väčšiu spotrebu vzduchu – na udržanie stabilného zvuku je potrebné silnejšie pumpovanie!