Baoding balls - Čínske meditačné guličky


Guličky Baoding sú známe aj ako „čínske gule zdravia“, „čínske meditačné gule“ alebo „cvičebné guličky“. Baoding, mesto na severe Číny, je známe výrobou malých, znejúcich loptičiek, ktoré sa tu nazývajú Jiànshen qiú . V preklade to znamená „lopty pre fyzické zdravie“ a ich používanie je doložené už od 14. storočia počas čínskej dynastie Ming. Zobraziť celý popis

Guličky Baoding sú známe aj ako „čínske gule zdravia“, „čínske meditačné gule“ alebo „cvičebné guličky“. Baoding, mesto na severe Číny, je známe výrobou malých, znejúcich loptičiek, ktoré sa tu nazývajú Jiànshen qiú . V preklade to znamená „lopty pre fyzické zdravie“ a ich používanie je doložené už od 14. storočia počas čínskej dynastie Ming. V minulosti ľudia používali orechy a ovocie na trénovanie svojich zručností. Neskôr mali gule aj duchovný účinok. Teraz sú vyrobené z kameňa alebo kovu a duchovná viera sa drží: ak necháte obe zvukové gule rotovať v ruke, ženský jin a mužský jang sa majú podľa taoistickej doktríny harmonizovať. Podľa tradičnej čínskej medicíny (TCM) stimulujú početné akupresúrne body ruky prostredníctvom rotačných pohybov. Okrem toho sa verí, že cvičenie s loptičkami Baoding podporuje jemnú motoriku prstov a tým sľubuje úľavu aj pri artróze rúk a kĺbov prstov.

Pre milovníkov zvuku je však zaujímavé nielen haptické využitie, ale samozrejme aj hudobné. Naše guličky Baoding pozostávajú z dutej pochrómovanej oceľovej gule, v ktorej je uzavretá pružina a malý voľne pohyblivý oceľový mramor. Rotácia vytvára jemné, meditatívne tóny, ktorých intenzitu je možné zvýšiť prudkými pohybmi a trasením. Zvukové gule sa teda najlepšie hodia ako nástroje so zvukovými efektmi a trepačky.