Drumble - Jew's Harps


Drumbľa je staroveký hudobný nástroj, ktorej variácie sa používajú po celom svete. Označuje sa aj ako Jew's harp (Židovská harfa). Pôvod: Jej presný pôvod je neznámy, ale niektoré zdroje hovoria , že drumbľa mohla pochádzať z Ázie a pred tisíckami rokov sa rozšírila sa do rôznych oblastí prostredníctvom obchodných ciest. Jej použitie bolo zdokumentované v rôznych kultúrach vrátane Stredného východu, Ázie, Európy a dokonca aj medzi domorodými obyvateľmi v Amerike. Zobraziť celý popis

Drumbľa je staroveký hudobný nástroj, ktorej variácie sa používajú po celom svete. Označuje sa aj ako Jew's harp (Židovská harfa).

Pôvod: Jej presný pôvod je neznámy, ale niektoré zdroje hovoria , že drumbľa mohla pochádzať z Ázie a pred tisíckami rokov sa rozšírila sa do rôznych oblastí prostredníctvom obchodných ciest. Jej použitie bolo zdokumentované v rôznych kultúrach vrátane Stredného východu, Ázie, Európy a dokonca aj medzi domorodými obyvateľmi v Amerike.

Rôzne kultúry vyvinuli svoje vlastné variácie nástroja. Napríklad v Ázii je známa ako Dan-moi, morsing, alebo mukharshanku.

V Európe sa nazývala drumbľa nazýva Jew's harp - (Židovská harfa) kvôli nedorozumeniu, v ktorom sa spájala so židovskou kultúrou, hoci o tom neexistujú žiadne historické dôkazy.

Drumble sa tradične vyrábajú z pružného kovového alebo bambusového jazyka pripevneného k rámu. Hráč si drumbľu pridrží na zuboch alebo perách a použije prst na hranie. Výšku a tón je možné meniť tvarovaním úst, pohybom a manipuláciou s nástrojom.

Drumbľa mala a má rôzne významy a využitia v rôznych kultúrach. Používala sa pri rituáloch, obradoch, ľudovej hudbe a na zábavu. V niektorých kultúrach sa verilo, že má mystické alebo liečivé vlastnosti.

Jej popularita časom stúpala a klesala ale drumbľa si udržala svoju prítomnosť v ľudovej hudbe po celom svete a dokonca aj v moderných hudobných žánroch. Objavila sa v rôznych hudobných skladbách a nadšenci ho oceňujú pre jeho jedinečný zvuk a všestrannosť.