Dažďové palice | Rainsticks


Dažďová palica je hudobný nástroj, ktorý vydáva zvuk pripomínajúci padajúci dážď. Tradične sa vyrába z dlhej dutej rúrky, často vyrobenej z kaktusu alebo bambusu, ktorá je naplnená malými kamienkami, semenami alebo fazuľou. Rúrka je na oboch koncoch utesnená a často zdobená rôznymi vzormi alebo maľbami. Zobraziť celý popis

Dažďová palica je hudobný nástroj, ktorý vydáva zvuk pripomínajúci padajúci dážď. Tradične sa vyrába z dlhej dutej rúrky, často vyrobenej z kaktusu alebo bambusu, ktorá je naplnená malými kamienkami, semenami alebo fazuľou. Rúrka je na oboch koncoch utesnená a často zdobená rôznymi vzormi alebo maľbami.


Na vytvorenie zvuku dažďa sa drží zvisle a nakláňa sa dopredu a dozadu, čo spôsobuje, že obsah vnútri trubice sa prepletá cez sériu malých, starostlivo umiestnených kolíkov alebo hrotov. Keď sa obsah pohybuje cez tieto drobné prekážky, vytvára jemný, upokojujúci zvuk, ktorý pripomína padajúce kvapky dažďa.


Predpokladá sa, že dažďové palice pochádzajú z Čile a používali sa pri tradičných obradoch a rituáloch. V súčasnosti sú obľúbené na celom svete a používajú sa  v meditačnej a relaxačnej hudbe a používajú sa aj v muzikoterapii.